تبلیغات
دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه پیام نور شیراز - ترم اولی ها بخوانند (صنایع و....)
دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه پیام نور شیراز

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ترم اولی ها بخوانند (صنایع و....)

 

با پیشرفت و تحول سریع علوم و فنون و پیچیدگی‌های روزافزون آن، بالطبع نظامهای تولیدی و خدماتی نیز گسترش یافته‌است. اداره صحیح و مناسب این گونه واحدها، مستلزم به كارگیری تكنیكهای علمی و پیشرفته است. مباحث تولید و خدمات چنان گسترش یافته كه رشته‌های مهندسی سنتی نظیر شیمی، راه و ساختمان، برق،‌ مكانیك و ... پاسخگوی این مسایل نیستند. بنابراین برای دفع چنین كمبودهایی در قرن حاضر و به ویژه طی چند دهه اخیر، از پیوند رشته‌های گوناگون مدیریت، اقتصاد و علوم مهندسی، رشته جدیدی تحت عنوان ‹‹ مهندسی صنایع›› به وجود آمده است.

انجمن مهندسین صنایع آمریكا (AIIE)، مهندسین صنایع را چنین تعریف می‌كند:

‹‹ شاخه‌ای مهندسی كه طراحی بهبود و ایجاد سیستم‌های یكپارچه متشكل از انسان، مواد ، تجهیزات و انرژی را در برمی‌گیرد. این رشته، از تركیت دانش مهارتهای تخصصی در علوم ریاضی، فیزیك و علوم اجتماعی با اصول و روشهای تحلیل و طراحی مهندسی پدید آمده و هدف از آن، تشخیص، پیش‌بینی و ارزیابی نتایجی است كه باید از چنین سیستم‌هایی حاصل شود. ››

به طور كلی، وظیفه مهندسین صنایع، گرد آوردن افراد، تجهیزات، مواد و اطلاعات است، به گونه‌ای كه قادر به انجام یك عملیات مفید و مؤثر گردند. یك مهندس صنایع لزوماً درگیر طراحی یك سیستم است و وظیفه او در درجه اول نظارت است. در عین حال، همان گونه كه در تعریف فوق عنوان شد، عنصری كه در مهندسی صنایع اهمیت بسیار زیادی دارد، ارتباط این رشته با انسان و علوم اجتماعی، علاوه بر علوم طبیعی (مثل فیزیك، شیمی و...) است. این مسأله، محدوده دانش مورد نیاز و نوع سیستم‌هایی را كه یك مهندس صنایع با آنها در ارتباط است، گسترش می‌دهند. بنابراین، مهندس صنایع نه تنها با طراحی نصب، ارزیابی و طراحی مجدد اجزا سر و كار دارد، بلكه با انسانهایی كه در سیستم فعالیت دارند یا با سیستم مرتبط هستند نیز سروكار دارد، به گونه‌ای كه انسانها نیز بخشی از عناصر فعال در سیستم محسوب می‌شوند.

بطور كلی، وظیفه مهندسین صنایع، گردآوری افراد، تجهیزات، مواد و اطلاعات است، به گونه‌ای كه قادر به انجام یك عملیات مفید و مؤثر گردند.

یك مهندس صنایع لزوما درگیر طراحی یك سیستم است و وظیفه او در درجه اول، نظارت است، در عین حال، همانگونه كه در تعریف فوق عنوان شده عنصری كه در مهندسی صنایع اهمیت بسیار زیادی دارد ، ارتباط این رشته با انسان و علوم اجتماعی، علاوه بر علوم طبیعی ( مثل فیزیك، شیمی و...) است. این مسئله محدوده دانش مورد نیاز و نوع سیستم‌هایی كه یك مهندس صنایع با آنها در ارتباط است، را گسترش می‌دهد.

بنابر‌این مهندس صنایع نه تنها با طراحی، نصب، ارزیابی و طراحی مجدد اجزا سر و كار دارد بلكه با انسانهایی كه در سیستم فعالیت دارند یا با سیستم مرتبط هستند نیز سروكار دارد به گونه‌ای كه انسانها نیز بخشی از عناصر فعال در سیستم محسوب می‌شوند.وظیفه مهندس صنایع طراحی اجزایی است كه سیستم‌های انسان _ ماشین را تكمیل می‌كنند. سپس تك تك این اجرا، با یكپارچگی مناسب به منظور طراحی كل سیستم كنار هم قرار داده می‌شوند. در عین حال، اجزای مكانیكی ماشینها توسط مهندسین مكانیك طراحی و ساخته می‌شود. نیروهای محركه نیز عموما توسط مهندسین برق و الكترونیك تأمین می‌شوند. فرایند‌های شیمیایی را نیز مهندسین شیمی فراهم می‌آورند. سایر متخصصین نیز وظیفه طراحی اجزایی را كه در حیطه تخصص آنهاست بر عهده دارند. مهندس صنایع موظف است این متخصصین را هماهنگ كرده، با آنها همكاری كند.

وظیفه كلی مهندسان صنایع در تعریفی كه توسط انجمن مهندسین صنایع آمریكا ارائه گردیده، به قرار زیر است:

(مهندسین صنایع، درگیر عملیات طراحی توسعه و نصب و راه اندازی نظامهای متشكل از انسان، مواد و تجهیزات هستند. آنان به كمك دانش و مهارت در ریاضیات، فیزیك و علوم اجتماعی خاص نظیر مدیریت، اقتصاد و... و با بهره‌گیری از روشهای طراحی و تحلیل مهندسی به ارزیابی و تحلیل این نظامها می‌ پردازد.)

طبق تعریف كلی یاد شده، مهندسان صنایع، قابلیت ارائه كار مطلوب در مجموعه‌های صنعتی اعم از كارخانه‌ها، واحد‌های تولیدی كوچك و بزرگ، وزارتخانه‌های صنعتی و واحد‌های خدماتی نظیر شركتهای مهندسی مشاور، مؤسسه‌های بزرگ خدماتی، بیمارستانها، فرودگاهها و... را قبل از احداث، در حین راه اندازی و در حال كار، خواهند داشت، زیرا مهندسان صنایع با بهره‌گیری از ابزارهای مهندسی مناسب كه در طول دوره‌های كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترای تخصصی كسب كرده‌اند، قدرت تفكر منظم را كسب كرده، در جهت طراحی نظامها و دستگاههای جدید متشكل از انسان، مواد ، اطلاعات، انرژی و تجهیزات و همچنین توسعه نظامهای فعلی و كاراكتر كردن آنها حركت می‌كنند. همین امر باعث شده كه مهندسان صنایع عملا در بسیاری از موارد خود تصمیم گیرنده نهایی باشند یا به عنوان مشاوران اصلی تصمیم گیرندگان، انجام وظیفه كنند.

در زیر به موارد اصلی وظایف مهندسین صنایع اشاره می‌شود:

1ـ انتخاب فرایندهای مناسب و روشهای به هم بندی (مونتاژ اقتصادی).

2ـ بررسی و انتخاب ابزار و تجهیزات مناسب جهت به كارگیری در یك سیستم.

3ـ طراحی امكانات شامل آرایش ساختمانها، ماشین‌ها، تجهیزات اصلی و كمكی خطوط تولید و به هم‌بندی.

4- طراحی انبارهای مواد اولیه، كالاهای نیم‌ساخته و محصولات تكمیل شده.

5- مكان یابی برای احداث كارخانه‌‌ها و مجموعه‌های خدماتی.

6- طراحی كارخانه و توسعه خطوط تولید.

7- مدیریت واحدهای تحقیق و توسعه.

8- اجرای شیوه‌های تشویقی و ارتقای بهره‌ وری در یك نظام.

9 - مدیریت تولید، مدیریت موجودیها و مدیریت عملیات (برای اداره‌ی یك واحد باید به گونه‌ای صحیح بر سه عامل مذكور مدیریت كرد).

10- مدیریت كیفیت محصولات تولیدی.

11- الگو سازی ریاضی با روشهای تحقیق در عملیات، آمار و شبیه سازی.

12- برنامه ریزی كوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت.

13- برنامه ریزی تعمیرات و نگهداری.

14- ارزیابی اقتصادی طرحها و پروژه‌ها.

15- اجرای سیستم های تضمین كیفیت كالا به منظور ارتقای كیفیت محصولات و همكاری در صادرات آنها، نظیر سری ایزو 9000.

16- طراحی نظامهای اطلاعات مدیریت.

بیشتر مهندسین صنایع در كشور ما، همچون دیگر مهندسان، در این بخشها مشغول به انجام وظیفه هستند.

كارخانه‌ها، شركتهای مهندسی مشاور و شركتهای انتقال تكنولوژی، وزارتخانه های صنعتی، دانشگاهها و مراكز خدماتی. در این میان، شاغلین در كارخانه‌ها، تعداد بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : م؟و؟ح؟؟... د؟ر؟ا؟

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • اگر بار دیگر فرصت انتخاب داشتید باز هم پیام نور و رشته صنایع را انتخاب می کردید ؟
نویسندگان