تبلیغات
دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه پیام نور شیراز - اهمیت مهندسی صنایع در جوامع امروزی
دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه پیام نور شیراز

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اهمیت مهندسی صنایع در جوامع امروزی

امروزه با پیشرفت صنعت و جهانی شدن اقتصاد و با توجه به توانمندی های یک مهندس صنایع به اهمیت این رشته بیشتر واقف می شویم . یکی از مهمترین مسائل در صنعت استفاده بهینه از منابع در دسترس می باشد .( منابع در دسترس شامل مواد منابع انسانی و ماشین آلات و...) همه این منابع برای رسیدن به کالای مطلوب هزینه هایی را در بردارد که باید این هزینه ها حداقل شوند.

البته کیفیت کالا و خدمات نیز نباید فراموش شود و کلید حل این مسائل در دست یک مهندس صنایع است که با توانمندی های خود می تواند راه گشای آن باشد . مهندسی صنایع یک رشته مدیریتی نیست بلکه تخصص مهندس صنایع به عنوان ابزاری توانمند در خدمت یک مدیر قرار می گیرد یعنی بیشترین کمک به یک مدیر می تواند توسط مهندس صنایع انجام بپذیرد . البته با توجه به اطلاعات یک مهندس صنایع اگر بخواهند برای یک کارخانه از بین سه نفر با شرایط یکسان و رشته های تحصیلی مکانیک و برق و صنایع یک نفر را انتخاب کنند حتما مهندس صنایع را برمی گزینند. مرور توانمندى ها و خدمات مهندسى صنایع نقش و اهمیت مهندسى صنایع را به وضوح بیان مى کند.

امروزه حیات اقتصادى سازمان ها و موسسات تولیدى و خدمات در بازار رقابتى شدید جهانى به استفاده بهینه از منابع در دسترس وابسته است. عموماً منابع در دسترس شامل مواد، منابع انسانى، ماشین آلات (شامل تجهیزات، لوازم جانبى، امکانات مورد نیاز شامل فضا و انرژى و ...)، منابع اطلاعاتى و منابع مالى طبقه بندى میشوند. ایجاد و نگهدارى منابع یاد شده هزینه هایى را براى سازمان به دنبال دارد. هزینه تمام شده واحد محصول هر موسسه متأثر از نحوه به کارگیرى این منابع است. هر شرکت تولیدى یا خدماتى که بتواند هزینه هاى خود را به حداقل ممکن برساند و به بیانى دیگر توانایى استفاده بهینه از منابع را در تمام ارکان سازمانى خود ایجاد نماید یا حاشیه سود بیشترى به دست خواهد آورد و یا قادر خواهد بود که قیمت هاى فروش خود را با حفظ حاشیه سود قبلى، کاهش دهد. این بدان معنى است که قدرت رقابتى موسسه مذکور در بازار افزایش مى یابد. باتوجه به تحولات اقتصاد جهانى قدرت رقابتى شرط اساسى موفقیت در کسب و کار نوین محسوب مى شود. در کنار این مسائل، توجه به نوآورى ها و ارتقا کیفى محصولات و خدمات که از طریق تلاش براى یافتن طرح هاى بهبود یافته و همچنین تحول در فرآیند کسب و کار نیز بقا و رشد موسسات را در پى خواهد داشت. با توجه به مراتب فوق اگر ضرورت ها و نیازمندى هاى رسیدن به امور مذکور را با تکنیک هاى مهندسى صنایع تطبیق دهیم مشاهده مى شود که مهندسى صنایع ابزار لازم براى حصول اهداف سازمانى را بطور فراگیر و سیستماتیک فراهم مى آورد و این نشانگر نقش و اهمیت بالاى مهندسى صنایع بعنوان موتور محرک حرکت سازمانهاى امروزى است.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : م؟و؟ح؟؟... د؟ر؟ا؟

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • اگر بار دیگر فرصت انتخاب داشتید باز هم پیام نور و رشته صنایع را انتخاب می کردید ؟
نویسندگان